SOSYAL PEDAGOG

ÇOCUK EĞİTİMİNDE PEDAGOJİK DANIŞMANLIK

SOL ELİ KULLANMAK… SUÇ MU ? GÜNAH MI ?

solak

Ne suç, ne günah sadece normal !!

Bir insanın yaşamında, hangi elini kullanacağını genler belirliyor, onu yetiştirenler değil. Yani kalıtsaldır. Ya anneden ya babadan yada dedelerden, ninelerden geçer. Yaşamın üçüncü (3.) yılında veya en geç altı(6) yaşında, çocukta hangi elin öne çıkacağı belli olmaya başlar. Doğuştan gelen bu özelliği yönlendirmek, değiştirmek asla mümkün değildir. Yani sol elini kullanma özelliği olan bir çocuktan, sağ elini kullanan bir çocuk yapılmaz. Zaten buna da gerek yoktur. Çünkü solak olmak, sağ elini kullanmak kadar normal bir olaydır. Bunu değiştirmeye kalktığınızda, çocukta olumsuz duyguların oluşmasına neden olur. Çocuk, sağ elini istendiği gibi ( çevresinin istekleri doğrultusunda ) istesede kullanamadığı için, ben doğru yapıyorum duygusu oluşmaz. Çocukta güvensizlik, aşağılık duygusunun gelişmesine neden olur. O yüzden çocuğun hangi elini kullanacağını, çocukların kendilerinin karar vermesi en doğrusudur. Ebeveynler çocuk için olumsuz sonuçlar doğurabilecek gereksiz müdahele yerine, çocuğuna nasıl yardımcı olabileceğini düşünmeli. Aşağıda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları kısaca değinelim.

– Bırakınız, hangi elinizi kullanacağını çocuğunuz karar versin.

– Çocuğunuza, oyuncaklarını, çatalı, kaşığı vs. otomatik olarak sanki sağ elini kullanıyormuşçasına sağ elini vermeyin.

–Sağ elin sol elden daha iyi, daha güzel olduğuna dair sözler ve cümlelerden kaçının. Sol eli kötülemeyin.

– Yemekte sofrayı kurarken, çocuğunuzun hangi elini kullandığını henüz bilmiyorsanız, kaşığı, çatalı, bıçağı tabağın içine yrleştirin ve sapları çocuğa dönük olsun.

– Solak olacağı belli olmaya başladığı zaman, onun kullanabileceği ( sol elini kullananlar için özel olarak yapılmış) materyalleri ( Makas, cetvel,vs.) çocuğunuza alın.

– Yuvaya gidiyorsa yuvadaki çalışanlara, okula gidiyorsa öğretmenlerine çocuğunuzun solak olduğunu söyleyin.

Solak elli çocukların güzel yazı yazmasını öğretmek için nelere dikkat etmeli?

Solak çocuklar yazı yazarken, sağ elini kullanan çocuklara göre biraz zorlanırlar. Yavaş yazarlar, yazıları genellikle karışık ve okunaksız olur. Bunun en büyük nedeni, çocuk yazı yazmasını öğrenirken gerekli yardımın ve ilginin gösterilmemiş olmasında yatar. Sol elli çocuklar, özellikle dolmakalem kullanırken, mürekkebin dökülmemesi önlemek için kendilerini çok kasarlar, buda yazlarına olumsuz yansır.

 Nelere Dikkat etmeli?

– Çocuğun kullanacağı kağıt veya defter sol tarafına konulmalı ve hafif sağa çevrilmeli.

– Yazı yazarken zaman, zaman sağ eli ile kağıdı sol tarafa doğru itmesi sağlanmalı.

– Solak çocuklar sıranın sürekli solunda oturtturulmalı ki, birbirlerini engellemesinler.

Dikkat, solak olacak bir çocuğu, sağ elini kullanan biri gibi yetiştirdiyseniz, ki bunu şüphesiz bilerek yapmamışsınızdır., farkına vardığınız andan itibaren sol elini kullanmaya teşfik edin. Herşeyi sağ elle ile yapmayı öğrendiği için, ilk başlarda hata oranı yüksek olur. Ancak giderek bu oran azalır ve zamanla normal düzeye gelir.

 Genelde tüm aletler sağ elini kullananlar için  üretilmiş olsada, son yıllarda solak elli insanlar için de bazı aletler yapılmaya başlandı. Mümkünse, özelliklede çok sık kullanılan aletlerden biri olan MAKAS, mutlaka tedarik edilmeli.

Ve en önemlisi de çocuğunuza solak olmanın çok normal bir durum olduğunu, artı ve eksilerinin olmadığını mutlaka anlatın.